Licówki, niegdyś były symbolem nieskazitelnego uśmiechu gwiazd i celebrytów. Obecnie coraz śmielej zdobywają serca i uśmiechy zwykłych ludzi, stając się popularnym rozwiązaniem poprawy estetyki uśmiechu. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości dotyczących licówek. Jednym z najczęściej zadawanych pytań jest: „Czy licówki można zdjąć?”. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie rozwiewając tym samym wszystkie wątpliwości!
Zdejmowanie licówek – czy jest możliwe?
Licówki Zielona Góra są wykonane z takich materiałów jak kompozyt czy porcelana. Te materiały gwarantują naturalny wygląd i trwałość, jednak, jak każdy materiał, z biegiem czasu mogą ulec zużyciu. Właśnie z tego powodu wymiana licówek staje się koniecznością po pewnym okresie użytkowania, co naturalnie prowadzi do wniosku, że ich ściąganie i ponowne założenie jest możliwe.
Zużycie materiału, z którego wykonane są licówki, może objawiać się poprzez pęknięcia, odpryski, a także stopniową utratę koloru, co może wymagać ich wymiany. Proces ten jest nieunikniony, ponieważ nawet najbardziej trwałe materiały nie są odporne na działanie czasu oraz czynników dnia codziennego, takich jak silnie barwiące jedzenie, picie czy nawet szczotkowanie zębów.
Warto również zaznaczyć, że decyzja o założeniu licówek, szczególnie tych wymagających szlifowania zębów, wiąże się z koniecznością ich ciągłego noszenia w przyszłości. Szlifowanie zębów jest procesem nieodwracalnym, co oznacza, że po usunięciu części szkliwa, zęby wymagają ochrony w postaci nowych licówek. Dlatego, wybierając licówki, należy być gotowym na to, że będą one elementem stałym w estetyce uśmiechu, a ich wymiana co kilka lat będzie koniecznością, aby utrzymać idealny wygląd.
Jak dbać o licówki, aby służyły długo?
Aby licówki służyły jak najdłużej ważne jest przestrzeganie kilku kluczowych zasad pielęgnacji i higieny. Oto najważniejsze wskazówki, które pomogą w utrzymaniu licówek w doskonałym stanie:
- Regularna higiena jamy ustnej: Podstawą jest dokładne mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie oraz używanie nici dentystycznej. Pomaga to w usuwaniu płytki nazębnej i zapobiega powstawaniu kamienia, który może negatywnie wpływać na trwałość licówek.
- Używanie odpowiedniej szczoteczki: Zaleca się stosowanie szczoteczki o miękkim włosiu, która będzie delikatna dla licówek oraz szkliwa zębów. Szczoteczki elektryczne z funkcją delikatnego czyszczenia również są dobrym wyborem.
- Unikanie szkodliwych nawyków: Należy unikać gryzienia twardych przedmiotów (np. długopisów, paznokci) oraz otwierania opakowań zębami. Takie działania mogą prowadzić do uszkodzenia lub pęknięcia licówek.
- Ograniczenie spożywania barwiących pokarmów i napojów: Kawa, herbata, czerwone wino, oraz niektóre owoce i warzywa (jak jagody czy buraki) mogą powodować przebarwienia. Choć licówki są mniej podatne na przebarwienia niż naturalne zęby, zaleca się umiarkowane ich spożywanie i płukanie ust wodą po ich zjedzeniu.
- Regularne wizyty u dentysty: Kontrole i profesjonalne czyszczenie co 6 miesięcy pomagają w utrzymaniu zdrowia jamy ustnej i kondycji licówek. Dentysta może również sprawdzić stan licówek i w razie potrzeby dokonać korekty.
Z biegiem czasu, ze względu na zużycie porcelany czy kompozytu, ściągnięcie i wymiana licówek staje się procesem naturalnym i w wielu przypadkach koniecznym. Co kilka lat użytkownicy licówek mogą spodziewać się potrzeby ich odnowienia, co wiąże się z procesem ich ściągania i zastępowania nowymi. Regularna higiena, unikanie szkodliwych nawyków oraz kontrolne wizyty u dentysty mogą znacząco przyczynić się do przedłużenia życia licówek, zapewniając użytkownikom piękny uśmiech na dłużej.